http://s9.picofile.com/file/8331962184/logo1.png قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب خبری وردپرس

♥ لردگان ♥ سرزمين خوبان ♥

قدمت سکونت در منطقه لردگان به دوره ایلامیان برمی‌گردد. تمدنهای بسیاری در این شهر به عرصه ظهور و نابودی رسیدند. در شهرستان لردگان چندین تپه وجود دارد. که به کاخهای دوره ایلامیان بر می‌گردند که خراب شده‌اند و به شکل توده خاک در آمده‌اند. در آن چشمه‌ای زیبا به نام چشمه برم قرار دارد. آبشار آتشگاه نیز یکی از مراکز تفریحی در مجاورت این شهر قرار دارد. این آبشار در حدود ۲ کیلومتر ادامه داشته و پیرامون آن پوشیده شده از درختان گردو و بن است. همچنین در میان مردم این منطقه روایت است که نبرد اسکندر مقدونی با آریوبرزن (سردار ایرانی) در همین مکان انجام گرفته.و البته لردگان گذرگاه شاهی مابین آنزان (یا آنشان، پایتخت آن روزگار هخامنشی) و پاسارگاد بوده که سنگفرشهای آن جاده‌ی شاهی هنوز در روستاهای اطراف مشاهده می‌شود.

معرفي شهرستان لردگان
شهرستان لردگان با وسعت ۳۴۲۰ كيلومتر مربع معادل ۸/۲۰ درصد از مساحت استان چهارمحال و بختياري را به خود اختصاص داده است . و از لحاظ موقعيت جغرافيايي اين شهرستان در طول شرقي ۴۹ درجه و ۵۵ دقيقه تا ۵۰ درجه و ۳۴ دقيقه و عرض شمالي ۳۰ درجه و ۵۵ دقيقه تا ۳۱ درجه و ۲۶ دقيقه واقع شده است.
شهرستان لردگان در جنوب استان چهارمحال و بختياري واقع شده و از نظر موقعيت نسبي از سمت شمال به شهرستان‌هاي بروجن و اردل ، از سمت جنوب به استان كهگلويه و بويراحمد و از سمت شرق به استان اصفهان و از غرب به استان خوزستان منتهي مي‌شود. اين شهرستان با ارتفاع متوسط ۱۷۰۰ متر از سطح دريا در سلسله جبال زاگرس قرار دارد و از نظر توپوگرافي قسمت هاي شمالي آنرا مناطق پست با ارتفاع كمتر از ۲۰۰۰متر تشكيل داده و مناطق بلند آن ارتفاعات بيش از ۳۰۰۰متر در جهت شمال غربي – جنوب شرقي مي باشد .جمعيت شهرستان لردگان طبق سرشماري سال ۱۳۹۰ برابر با ۱۹۴۷۸۳نفربوده كه۴۴۵۵۴نفردر شهرها(لردگان-مال خليفه-آلوني)و۱۵۰۲۲۹نفردر روستاها زندگي ميكنند.
و داراي دشت‌هاي حاصلخيري همچون دشت خانميرزا، دشت جمال، دشت فلارد و دشت لردگان و كوههاي مرتفع و بلندي همچون كوه ريگ، كوه غارون ، كوه بادامستان، كوه گوميه، كوه سرخ، كوه سيوك، كوه آس جم، كوه آب باغ و… مي باشد و از لحاظ كشاورزي بخصوص در زمينه كشت غلات از اهميت ويژه‌اي برخوردار بوده. و به لحاظ طبيعي و آب و هوايي يكي از نقاط مستعد ومناسب سرمايه گذاري در صنعت توريسم و گردشگري در تمامي طول سال مي باشد .و با توجه به افتتاح جاده جديد لردگان – خوزستان، بهترين و كوتاهترين مسير ارتباطي استانهاي مركزي كشور مانند اصفهان، يزد، …. به خوزستان همين مسيري است كه از شهرستان لردگان مي گذرد و همچنين ارتباط مناطق مركزي كشور به استانهاي كهگيلويه و بوير احمد، فارس و بوشهر از اين شهرستان میسر و مطلوب مي باشد.
رودخانه هاي مهم خرسان و ارمند كه از سرشاخه هاي اصلي كارون هستند در اين شهرستان جريان دارند و بر همين اساس سدهاي مهمي چون كارون ۴، سدهاي خرسان ۱و۲و۳و كارون ۵ بر روي رودخانه هاي شهرستان احداث و يا در حال احداث و مطالعه مي باشند و سهم عمده‌اي از آب استان را به خود اختصاص داده و چشمه هاي پرآب و هميشه جوشاني مانند برم لردگان، آبشار آتشگاه ، چشمه سندگان، چشمه پروز، برم مالخليفه، چشمه ميلاس، چشمه ميشان، چشمه بارز، چشمه شوار، چشمه گوشه و … در اين شهرستان جريان دارند. اين شهرستان داراي بيشترين اراضي جنگلي در سطح استان با مقدار ۱۵۸۰۰۰ هكتار كه اغلب گونه هاي آنرا بلوط و بنه تشكيل داده مي باشد كه بيشتر در نواحي غربي و جنوبي شهرستان گسترده است وسعت مراتع شهرستان حدود ۱۴۳۶۰۰هكتار مي باشد و بيشترين گونه هاي گياهي و داروئي در سطح استان در اين شهرستان مي باشد.
 بر اساس آخرين تقسيمات سياسي شهرستان لردگان داراي سه شهر لردگان،آلوني و مالخليفه و چهار بخش به نامهاي مركزي، منج، فلارد، خانميرزا و دهستانهاي سردشت، ريگ، ميلاس، ارمند، خانميرزا، جوانمردي، فلارد،پشتكوه، منج و بارز با تعداد ۳۴۰ روستا مي‌باشد.
براساس نتايج سرشماري عمومي نفوس و مسكن سال ۱۳۸۵ جمعيت شهرستان لردگان ۱۷۷۲۷۷ نفر مي‌باشد كه از اين تعداد ۲۹۳۸۱ نفردر مناطق شهري و ۱۴۷۸۹۶ نفر در مناطق روستايي زندگي مي‌كنند وضعيت آب و هوايي: شهرستان لردگان داراي آب و هوايي متنوع مي باشد به طوريكه در اين شهرستان مناطق معتدل، سرد و گرم و مرطوب وجود دارد. موضوع مهم ديگري كه در اين شهرستان بايد به آن اشاره شود وجود اماكن متبركه و زيارتگاههاي متعدد در اين شهرستان مي باشد كه مي شود به پاره اي از آنها به شرح زير اشاره كرد.
قدمگاه شاه عبدالعظيم، امام زاده عباسعلي برجوئي، امامزاده سيد سلطان ، زرين درخت و … در بخش خانميرزا امام زاده شيرمرد، امام زاده حسن علي اكبر در بخش فلارد، امام زاده پير محمد علي، امام زاده جعفر، امام زاده شاه عبد الباقي و … در بخش مركزي، امام زاده سيد محمد، امام زاده شهسوار- امام زاده حسن شوار، امامزاده جعفردر بخش منج مناطق مهم گردشگري كه قابليت سرمايه گذاري دارند.
۱- چشمه برم لردگان واقع در مركز شهر لردگان
۲- آبشار آتشگاه واقع در ۶۰ كيلومتري جنوب شرق لردگان
۳- تنگ زيبا و ديدني لاي بيد در سه راهي ارمند
۴ – تنگ رحيم آباد حفاظت شده منابع طبيعي و در حاشيه جاده خوزستان
۵- پل ارمند و حاشيه رودخانه ارمند
۶- چشمه ميلاس
۷- قدمگاه شاه عبدالعظيم خانميرزا
۸- پاسگاه محيط زيست سبز كوه در خانميرزا
۹- پارك جنگلي پروز در پشتكوه فلارد
۱۰- چشمه سندگان فلارد
۱۱- چشمه ميشان فلارد
۱۲- چشمه برم مالخليفه
۱۳- تنگ سماء منج
۱۴- حاشيه جاده خوزستان از منج تا سد كارون ۴
۱۵-پارک جنگلی چارطاق
۱۶- آبشار گاهکده و …..

وجه تسميه و پيشينه تاريخي:لردگان از دير‌باز مركزی برای مبادلات عشايری بوده است. در متون تاريخی از لردگان به نام لردجان نام برده شده است. قلعه لردگان در نزديكی چشمه برم لردگان، در دوران لر بزرگ ساخته شده بود كه خرابه های آن اكنون نيز باقی مانده است.

در بعضی از متون تاریخی از این منطقه به عنوان “جانکی” یاد شده بخشی از جانکی که مرکز آن لردگان بوده به جانکی سردسیر و بخشی که در خوزستان قرار داشته به جانکی گرمسیر معروف بوده است .

اینکه لردگان مشخصا از چه زمانیس برای اسکان فصلی و بدنبال آن اسکان همیشکی انتخاب شده است روشن نیست. اما قدیمی ترین سند تاریخی در مورد این شهر را میتوان در سفرنامه ناصر خسرو یافت. او در صفحه ۱۱۶ سفرنامه خود در مورد لردگان که آنرا لوردغان خواند چنین می نویسد:

….و به لوردغان رسیدم که از ارجان تا آنجا چهل فرسنگ بود و آن لوردغان سرحد پارس است و از آنجا بهه لنجان رسیدم و بر دروازه شهر نام سلطان طغرل بیک نوشته دیدم و از آنجا به شهر اصفهان هفت فرسنگ بود….

اما از نظر تاریخی اولین سند مربوط به تشکیل حکومت در این منطقه بر میگردد به تشکیل حکومت لر بزرگ (سلسله صفویه) در کل خاک بختیاری

در کتاب تاریخ بختیاری از قول “لیارد” سیاح انگلیسی نقل شده است كه درباره لردگان مینويسد:

“از شهر های قدیم بختیاری یکی ایزج (ایذه ) است که معروف به مال میر است و دیگری لوردگان که واقع است در جانکی سردسیر. “

در زمان قاجاریه تغییر اساسی در وضع موجود بوجود نیامد. در سفرنامه سیاحان خارجی مطالبی از این دوره در رابطه با شهر لردگان وجود دارد. در تاریخ بختیاری از قول لیارد چنین می خوانیم ” قلعه لردگان در یک جنگل واقع است نزدیگ قلعه یک تپه مصنوعی می باشد احتمال دارد عمارت عالیه اینجا بوده قلعه لردگان مربع بوده…”

مطالب مرتبط

مطلب مرتبطی پیدا نشد.

نظرات

پاسخی بگذارید

رفتن به نوارابزار
http://s9.picofile.com/file/8331962184/logo1.png